Epifaniczny tom 1 – rozdział 7 – str. 363
Fałszywe poglądy niewiary na temat Boga
najwięksi z nich różnią się w swych domysłach na temat daty pojawienia się Mena, pierwszego tak zwanego faraona, który w rzeczywistości nie był faraonem, lecz Adamem, którego Egipcjanie uznali za faraona. Przypuszczenia te powstały przed 1912 rokiem, kiedy miała miejsce powyższa identyfikacja pierwszych 20 imion z tablicy Abydos z 20 imionami dwóch drzew genealogicznych z 1 Moj.4; 5;
Mariete i Lenormant – 5004 r. p.n.e.
Brugsch i Budge – 4400 r. p.n.e.
Lepsius – 3892 r. p.n.e.
Bunsen (pogląd wcześniejszy) – 3623 r. p.n.e.
Bunsen (pogląd późniejszy) – 3059 r. p.n.e.
Breasted – 3400 r. p.n.e.
Stewart Poole – 2717 r. p.n.e.
G. Wilkinson – 2691 r. p.n.e.
G. Rawlinson – 2350 r. p.n.e.
Wystarczy tylko jeszcze dodać, że najwięksi archeologowie i historycy są równie rozbieżni w swych poglądach na temat starożytności Babilończyków, Chińczyków czy Hindusów. Z powodu tak rozbieżnych domysłów, jakie panują wśród najwybitniejszych archeologów i historyków, z pewnością nie powinna być ignorowana jasna chronologia Biblii. Jeśli ci, którzy jej zaprzeczają, chcą, abyśmy przyjęli ich teorię, niech najpierw przedstawią uzgodnione pewniki. Póki co, dobrze zrobimy ignorując je, ponieważ w oczywisty sposób są one domysłami.
Kolejną trudnością pana Darrow z Biblią jest jej twierdzenie o potopie, który pokrywał całą ziemię. Wspomina jednak o czymś, co sugeruje fakt takiego potopu – wiek lodowcowy. Lodowce powstały w wyniku zamarznięcia wód potopu na północ od strefy umiarkowanej. Najlepsze opinie naukowe sprzyjają rzeczywistości potopu, i to według opisu biblijnego.