Epifaniczny tom 9 – rozdział 6 – str. 365

Niektóre krótkie typy opisujące Posłańca Paruzji

To nasza wiedza o jego wybitnych osiągnięciach podczas tych konfliktów skłoniła nas do tego, by przez ostatnie kilka lat podawać myśl, aby w odpowiedni sposób uroczyście obchodzić okres od momentu, kiedy po raz ostatni opuścił Betel do jego pogrzebu – od 16 października do 7 listopada, podejmując szczególne wysiłki związane z antytypiczną drugą walką Gedeona. Nie jest wcale naszą myślą, że tylko w tym czasie powinniśmy prowadzić tę walkę, choć niektórzy przez swoje czyny wydają się pokazywać, że tak uważają. Myślimy raczej, że podczas tego okresu powinniśmy podejmować specjalne wysiłki związane z tą walką oraz podczas całego roku szukać i wykorzystywać okazje do zaangażowania się w nią. Z pewnością czyny naszego umiłowanego Jasobama związane z tymi dwoma aspektami są głośnym wezwaniem dla nas do ogólnego zaangażowania się przez cały rok w antytypiczną drugą walkę Gedeona, a szczególnie w czasie naszej specjalnej corocznej pracy od 16 października do 7 listopada. Na pewno pod przewodnictwem Boga i Chrystusa taki specjalny coroczny wysiłek jest właściwym hołdem złożonym pamięci naszego niezrównanego Jasobama, a taki pozwoli nam zaangażować się w tę pracę serdecznie i wiernie.

      (6) Wyżej pokazaliśmy, że Jasobam, największy wojownik Dawida, zabijając włócznią najpierw 800, a potem 300, przedstawia literacką pracę naszego Pastora skierowaną odpowiednio przeciw obrońcom doktryn o wiecznych mękach i przytomności umarłych. Teraz przeanalizujemy trzeci wielki czyn Jasobama w jego typicznym i antytypicznym znaczeniu. W równoległych kolumnach podamy dwa opisy jego trzeciego czynu tak, jak zostało to zapisane w 2 Księdze Samuelowej i w 1 Księdze Kronik.

2 Sam. 23:13-17

13. Wyszli też oni trzej z trzydziestu przedniejszych, a przyszli we żniwa do Dawida, do jaskini Odollam, gdy się wojsko Filistyńskie było obozem położyło w dolinie Refaim.

14. A Dawid na ten czas był na miejscu obronnem: straż też Filistyńska na ten czas była w Betlehem.

15. Tedy pragnął Dawid, i rzekł: O by mi się kto dał napić wody ze studni Betlehemskiej, która jest u bramy!

16. Przetoż wpadli ci trzej mocarze do obozu Filistyńskiego, i naczerpali wody ze studni Betlehemskiej, która była u bramy; którą nieśli, i przynieśli do Dawida. Ale jej on nie chciał pić, lecz ją wylał przed Panem.

17. I rzekł: Nie daj mi tego Panie, abym to miał uczynić. Izali to nie krew mężów, którzy szli z niebezpieczeństwem dusz swoich? I nie chciał jej pić. Toć uczynili oni trzej mocarze.

1 Kron. 11:15-19

15. Ci także trzej ze trzydziestu przedniejszych wstąpili na skałę do Dawida do jaskini Odollam, gdyż wojsko Filistyńskie leżało obozem w dolinie Refaim.

16. Albowiem Dawid natenczas mieszkał na zamku, a stanowisko Filistyńskie było natenczas w Betlehem.

17. Pragnął tedy Dawid: Oby mi się kto dał napić wody z studni Betlehemskiej, która jest u bramy!

18. Przetoż przebiwszy się ci trzej przez wojsko Filistyńskie, naczerpali wody z studni Betlehemskiej, która jest u bramy, a wziąwszy przynieśli do Dawida. Lecz jej nie chciał Dawid pić, ale ją wylał na ofiarę Panu.

19. I rzekł: Nie daj mi tego, Boże mój, abym to uczynić miał! Izali krew tych mężów pić będą, którzy odważyli żywot swój? Albowiem z odwagą żywota swego przynieśli ją; i nie chciał jej pić. Toć uczynili trzej oni mocarze.

poprzednia stronanastępna strona