Epifaniczny tom 15 – rozdział 4 – str. 165

Chrystus: jego okup

Dlatego sprawiedliwość Boga wymagała okupu, zanim człowiek mógł być uwolniony od tych strat. Czytamy o tym na przykład w Rzym. 3:25,26: „Którego Bóg wystawił ubłaganiem [ubłagalnią – sprawiedliwością, którą Jezus stał się za nas, stając się naszą sprawiedliwością (Rzym. 10:4; 1Kor. 1:30). To, że ubłagalnia reprezentuje sprawiedliwość, oczywiste jest na podstawie faktu, że właśnie na nią kropiona była krew – sprawiedliwość, zaspokojona zasługą Chrystusa] przez wiarę w krew jego, ku okazaniu sprawiedliwości swojej przez odpuszczenie przedtem popełnionych grzechów, przez wyrozumiałość Bożą; ku okazaniu sprawiedliwości swojej w teraźniejszym czasie na to, aby on był sprawiedliwym i usprawiedliwiającym tego, który jest z wiary Jezusowej”. Fragment ten uczy, że to właśnie sprawiedliwość Boga wymagała ofiary Jezusa, okupu, tak by Bóg mógł odpuścić grzech, a czyniąc to, pozostać sprawiedliwym.

     Po drugie, istniała przyczyna planująca okup, którą była Boska mądrość. Jako dowód możemy przytoczyć 1Kor. 1:23,24: „Ale my głosimy Chrystusa ukrzyżowanego [okup], Żydom zgorszenie, a Grekom głupstwo; lecz powołanym, i Żydom i Grekom, Chrystusa, który jest mocą Bożą i mądro­ścią Bożą”. Tak więc Chrystus ukrzyżowany, tj. okup, w Swo­jej ofierze, przez którą złożył cenę okupu, jest ześrodkowaniem Boskiej mądrości i mocy w odniesieniu do zbawienia człowieka. Tylko Boska mądrość mogła bowiem zaplanować okup odpowiedni do realizacji Boskiego planu.

      Po trzecie, istniała przyczyna pobudzająca cenę okupu – Boska miłość. Nie powinniśmy sądzić, że wybawienie ludzkości nic Boga nie kosztuje. To On Sam dostarczył tę cenę, oddając Swego Syna. Tym, co pobudzało Ojca do tego, była Jego wspaniała miłość – tak wielka, że zgodziła się na opuszczenie nieba przez jego najdroższy skarb oraz na posłanie Syna Swego serca na świat, aby stał się naszym okupem. I tak czytamy w Rzym. 5:8: „Lecz zaleca Bóg miłość swoją ku nam, że gdyśmy jeszcze byli grzesznymi, Chrystus za nas umarł”.

poprzednia stronanastępna strona