Epifaniczny tom 15 – rozdział 7 – str. 440
Duch Święty: jako Boskie usposobienie w Świętych
które nazywa tutaj Duchem Pańskim. Inne zastosowanie tego synonimicznego wyrażenia, Duch Pański, pochodzi od naszego Pana w Łuk. 4:18, gdzie cytuje On Izaj. 61:1: „Duch Pański [Boskie usposobienie] nade mną, przeto mnie pomazał (…)”. Boskie usposobienie z pewnością bez ograniczeń spoczywało na Jezusie i udzielało Mu kwalifikacji do Jego urzędowego dzieła. Takie samo jest znaczenie tego wyrażenia w 2 Kor. 3:17,18, które z uwagi na nasze wcześniejsze komentarze nie wymaga żadnych dodatkowych wyjaśnień.
Czwartym wyrażeniem synonimicznym z Duchem Świętym jest zmysł Ducha. Jego grecki odpowiednik to phronema pneumatos. To greckie określenie występuje tylko dwa razy w greckim Nowym Testamencie, tłumaczone jako zmysł Ducha (Rzym. 8:6,27). Nie jest to greckie słowo nous, tłumaczone w przekładzie A.V. jako umysł i zrozumienie, co jest znaczeniem słowa umysł w często używanym przez nas wyrażeniu umysł, serce i wola jako usposobienie. Phronema oznacza raczej skłonność, charakter umysłu. W greckim Nowym Testamencie użyte jest cztery razy (Rzym. 8:6 [dwa razy], 7, 27). Dwa razy, połączone ze słowem oznaczającym ciało, sarx, odnosi się do charakteru cielesnego umysłu i w obydwu tych przypadkach jego dosłowne tłumaczenie brzmi: charakter, skłonność ciała, tłumaczone jako zmysł ciała (w. 6, 7). Tłumaczenie wyrażenia phronema pneumatos jest następujące: charakter [lub skłonność] Ducha. Z tego punktu widzenia w wersecie 6 chodzi o to, że charakter Boskiego usposobienia w świętych przynosi życie i pokój. To samo wyrażenie w wersecie 27 uczy, że Bóg, badający serca, zna i docenia charakter Swego usposobienia w świętych. To synonimiczne wyrażenie jest zatem czwartym synonimem określenia Duch Święty, potwierdzającym nasze rozumienie Ducha Świętego jako Boskiego usposobienia w świętych.
Piątym wyrażeniem synonimicznym dla Ducha Świętego jest termin Duch Chrystusowy. W Rzym. 8:9 – „jeśli kto Ducha Chrystusowego nie ma, ten nie jest jego” – wyrażenie to dotyczy