Epifaniczny tom 15 – rozdział 9 – str. 582
Duch Święty: jego łaski dominujące
Duch zdrowego rozsądku pobudza ich też do takiego działania. Osiągnięcie ducha zdrowego rozsądku – Boskiego przymiotu mądrości – staje się oczywiście naszą łaską mądrości, stając się klejnotem o rzadkiej wartości i wielu płaszczyznach.
Można go jednak osłabiać i tłumić. Większe lub mniejsze uleganie duchowi niezdrowego rozsądku poprzez rożne formy samolubstwa i światowości osłabi go do stopnia utraty wysokiego powołania lub stanowiska dobrego Młodocianego Godnego. Jeśli nie dojdzie aż do stopnia utraty, to doprowadzi do pomniejszenia obecnego i przyszłego stanowiska w Maluczkim Stadku i Młodocianych Godnych. Gdy jednak duchowi niezdrowego rozsądku pozwoli się na pełne oddanie się świadomemu grzechowi i błędowi, to nie tylko osłabi, lecz zupełnie stłumi ducha zdrowego rozsądku, co doprowadzi do trwałego posiadania i ulegania duchowi niezdrowego rozsądku. Dlatego poddawajmy się nakazom ducha zdrowego rozsądku i unikajmy początków pobłażania samolubstwu i światowości jako przeciwnych wierności naszym ślubom poświęcenia. Dzięki temu będziemy zachowani od zuchwałych grzechów, a w ten sposób – od niebezpieczeństwa uwikłania się w wielki grzech. Będzie to możliwe wówczas, jeśli w duchu zdrowego rozsądku rozmyślania naszego serca i słowa naszych ust uczynimy przyjemnymi dla Pana, czyniąc je wyrazem obfitującej w nas łaski mądrości.
Na temat mocy jako drugiej dominującej łaski Ducha Świętego powiemy mniej niż na temat mądrości, którą właściwie można nazwać podstawową z pozostałych trzech dominujących łask Ducha Świętego. Jak już zauważyliśmy, Boska moc może oznaczać albo Jego wszechmoc, albo Jego siłę charakteru. Obecnie nie używamy tego terminu na określenie Jego wszechmocy, lecz Jego siły charakteru jako dominującej łaski Ducha Świętego. W tym znaczeniu moc można zdefiniować jako siłę charakteru, dzięki której panujemy nad sobą w dobrym postępowaniu wśród łatwych i trudnych okoliczności i warunków. Taką siłę charakteru często określamy jako siłę woli. Kilka słów wyjaśniających tę definicję.