Epifaniczny tom 3 – rozdział 2 – str. 146

Ostatnie pokrewne czynności Eliasza i Elizeusza

ustępstwa, powiedzmy, że rozdzielenie to miało miejsce cztery pełne lata po śmierci Jehoszafata i że list Eliasza przyszedł do Jehorama cztery pełne lata po śmierci Jehoszafata. W ten sposób okres między rozdzieleniem obydwu proroków a wysłaniem listu wynosiłby 8, a nie 13 lat, jak uważa F.H. McGee. Jak wykazaliśmy powyżej, Whiston uważa, że było to 4 lata, lecz najprawdopodobniej jest to zbyt krótki okres na wypełnienie się odnośnych wydarzeń.

      (100) Jak zauważyliśmy powyżej, określenie dokładnej długości czasu między rozdzieleniem Eliasza i Elizeusza a wysłaniem listu nie ma jednak istotnego znaczenia dla pytania, kto wysłał ten list, ponieważ po rozdzieleniu Eliasz równie dobrze mógł żyć 13, jak i 6 lub 8 lat. W tej sprawie chcemy jednak podkreślić, że należy ze czcią trzymać się jedynej wersji hebrajskich manuskryptów i wszystkich tłumaczeń 2Kron. 21:12, a nie samowolnie odrzucać ją dla jakiejś teorii według zwyczajów wyższych krytyków i kleru, których F.H. McGee oczywiście nie chciał naśladować.

      (101) Wiedząc, że przed podziałem niektórzy z ludu Pana spodziewali się, że antytypiczny Eliasz odejdzie ze świata, zanim antytypiczny Elizeusz otrzyma płaszcz, naszemu drogiemu Niebiańskiemu Ojcu niewątpliwie łaskawie upodobało się umieścić w Biblii ten fragment historii na temat listu Eliasza, by dopomóc nam wszystkim dostrzec prawdę na ten temat, gdy przejdziemy już przez niezbędne próby. Innymi słowy, szczególne historyczne tło rozdzielenia Eliasza i Elizeusza, uniesienie w górę tego pierwszego oraz działalność Elizeusza w 2 Księdze Królewskiej są częścią Boskiej mądrości, która ukrywa chronologiczną kolejność antytypicznych wydarzeń, by tym przenikliwiej wypróbować wszystkich zainteresowanych. „Sprawiedliwe są sądy Twoje, o Panie”! Oddajmy za nie Bogu cześć.

      (102) Na podstawie dziewięciu wyżej podanych powodów dochodzimy zatem do wniosku, że między rozdzieleniem antytypicznego Eliasza i Elizeusza oraz wstąpieniem

poprzednia stronanastępna strona