Epifaniczny tom 3 – rozdział 5 – str. 263

Wcześniejsze niezależne działania Elizeusza

wypowiedzenie przez nią wojny w pantomimie były antytypem odpowiedzi Jehoszafata: „Wyruszę”. Wyrażenie: „Ja tak, jak ty” przedstawia szczere, osobiste poparcie sprawy sprzymierzonych przez Amerykę. Wyrażenie „tak mój lud, jak twój lud” jest typem szczerej jedności narodu amerykańskiego z narodami sprzymierzonych w głoszonych przez nich celach wojny, które – jak wykazały późniejsze wydarzenia – okazały się mniej lub bardziej obłudne. Wyrażenie „moje konie tak, jak twoje konie” przedstawia szczerą aprobatę dla teorii sprzymierzonych co do Boskiego prawa królów, kleru i arystokracji oraz dla ich teorii na temat demokracji – teorii, w które oni sami wierzyli jedynie połowicznie.

      (10) Werset 8. Ten werset jest typem konferencji, wojennych narad odbywanych przez przedstawicieli sprzymierzonych i Ameryki. Tekst nie jest jednoznaczny co do tego, który z królów zadał pytanie z tego wersetu. Antytyp wydaje się sugerować jednak, że był nim Jehoram, ponieważ gdy Ameryka rzuciła już na szale wojny całą swą potęgę, sprzymierzeni pytali Amerykę, w jaki sposób powinna być prowadzona kampania. Odpowiedź Ameryki była taka, iż wojnę należy prowadzić w taki sposób, by pozyskać i utrzymać poparcie klasy pracującej – klasy miłującej wolność, w przeciwieństwie do klasy miłującej przywileje po stronie przeciwnej państwom centralnym. Apel Ameryki był popularny i spotkał się z przychylną reakcją ze strony świata pracy, reprezentowanego przez Edom. Ciągnienie drogą przez pustynię Edomu oznacza zatem takie prowadzenie wojny intelektualnej i militarnej, by posiadać całkowite poparcie świata pracy w jego wszystkich klasach – konserwatywnej i radykalnej – w krajach poza państwami centralnymi.

      (11) Werset 9. Przez króla Edomu rozumiemy konserwatywny świat pracy, w przeciwieństwie do radykalnego świata pracy. Typiczny termin obejmuje jednak obydwie te klasy, ponieważ w typach Biblii Edom reprezentuje klasy niewybrane: Izrael – odrzucony od wybranego Kościoła; Wielką Kompanię – odrzuconą od wybranej Oblubienicy; świat pracy – odrzucony

poprzednia stronanastępna strona